Trening

Czym jest strongman?

Czym jest Strongman?

Więc, czym jest strongman? Strongman to pod wieloma względami powrót do czasów cyrkowców i wędrownych siłaczy z dawnych lat. Jest to sport siłowy, ale w odróżnieniu od podnoszenia ciężarów czy powerliftingu, zawody są bardzo zróżnicowane. W strongmanie możesz przejść od maksymalnego podnoszenia ciężarów do wyciskania kłody lub osi nad głową dla powtórzeń. Możesz też wykonać częściowy przysiad, przekraczając o wiele setek funtów swój maksymalny ciężar w przysiadzie, a następnie przebiec sztafetę ze stosunkowo lekkimi przedmiotami załadowanymi na ciężarówkę. Strongman to brutalny pokaz siły, wytrzymałości i woli.

Wszyscy widzieliśmy w telewizji nieludzkie behemoty podnoszące ogromne kamienie i ciągnące pociągi w zawodach World’s Strongest Man. Porównajcie to z podnoszeniem ciężarów, które widzieliście na Olimpiadzie lub 3 podnoszeniami w powerliftingu i zaczniecie rozumieć, co czyni ten sport naprawdę wyjątkowym. Różnorodność. Bycie silnym w kilku ruchach nie wystarczy, aby odnieść sukces. Musisz być silny, musisz mieć technikę i musisz być w stanie dostosować się do wszystkiego, co jest rzucane na ciebie.

To prowadzi nas do tego, co może być ogromnym tematem. Mentalność strongmana. Aby cieszyć się tym sportem, musisz być zdolny do adaptacji, dynamiczny i trochę szalony. Ludzie zdrowi na umyśle nie podnoszą ciężarów dla powtórzeń. Większość ludzi kończy karierę po zerwaniu nagniotka. Musisz chcieć odnieść sukces na tyle źle, aby zignorować ból, nauczyć się nowych wydarzeń, jak tylko się pojawią i popchnąć siebie poza porażkę. Jeśli to brzmi jak zabawa, mam sport dla ciebie. I pamiętaj, że to nie jest tylko dla mężczyzn! Jest też wiele silnych kobiet.

Zanim zaczniesz trening Strongman

Gdy zaczniesz interesować się sportem strongman, pamiętaj o tym. Musisz być silny. Może to zabrzmieć boleśnie, ale jeśli nie masz solidnej podstawy siły, to bardzo prawdopodobne, że doznasz kontuzji podczas treningu lub spotkania. Pomijając aspekt bezpieczeństwa, potrzeba ogromnej ilości siły, aby podnieść samochód lub ciągnąć półciężarówkę. Jeśli jeszcze nie przysiadasz na 3 talerzach, nie podnosisz na ławce 2 talerzy i nie podnosisz w martwym ciągu co najmniej 4, spędź jeszcze kilka miesięcy na solidnym programie dla początkujących, aby rozwinąć siłę niezbędną do prawdziwego trenowania tego sportu. Obiecuję, że jest o wiele więcej zabawy, gdy możesz uzyskać co najmniej jeden rep w każdym wydarzeniu.

Więc możesz squat, bench press, i deadlift sposób poza moimi minimami. I uwierzcie mi, to są gołe minimum. Jak twoje przygotowanie kondycyjne? Jeśli brakuje ci tchu po wyjęciu z lodówki kolejnej paczki bekonu, jak poradzisz sobie z bieganiem z 600+ funtami na plecach lub wrzucaniem beczek na tył ciężarówki? Nie musisz kończyć w pierwszej dziesiątce na 5k, ale powinieneś mieć jakieś podstawowe przygotowanie kondycyjne lub nie będziesz w stanie wystarczająco zregenerować się między wydarzeniami, nie mówiąc już o tym, że dobrze sobie radzisz w zawodach na maksymalnym dystansie z dużym obciążeniem. Dobrą wiadomością jest to, że sama praca strongmana jest doskonałą pracą nad zwiększeniem zdolności sercowo-naczyniowych. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że jest ona lepsza od tradycyjnego cardio w zakresie spalania tłuszczu i utrzymania mięśni.

Wreszcie, wiedz w co się pakujesz. To jest ciężki sport. Będziesz się ranić. Upuścisz coś na stopę, przetoczysz kostkę pod jarzmem, rozerwiesz coś w nodze, przesuniesz kręgi z wyrównania, dostaniesz paskudne oparzenie słoneczne, naciągniesz ścięgno, bo jest zimno na zewnątrz, popsujesz sobie bark, zerwiesz biceps i prawdopodobnie strzaskasz się przynajmniej raz. Może się zdarzyć tylko jedna z tych rzeczy, albo wszystkie. Ale to nie jest gorsze niż piłka nożna, koszykówka czy MMA. Jeśli te wydarzenia brzmią zabawnie, jeśli kochasz wagę ciężką i bycie bardzo silnym w każdym aspekcie, to jest to sport dla ciebie. Jeśli po prostu chcesz być duży jak Derek Poundstone, ale boisz się martwego ciągu, ponieważ instruktor fitness twojej matki powiedział, że jest to złe dla twoich pleców, to czas, aby zrobić trochę wyszukiwania duszy i dowiedzieć się, czy powinieneś otworzyć wegańskie miejsce tapas lub zająć się dzierganiem.