Dieta Odżywianie

Dieta eliminacyjna

Istnieje wiele różnych form diet eliminacyjnych i powodów, dla których ktoś zdecydowałby się na jedną z nich. Dowiedz się więcej o tym, czym są diety eliminacyjne w tym artykule.

Co mają wspólnego diety keto, paleo, wegetariańska, wegańska i Whole30?

Każda z tych diet jest dietą eliminacyjną.

Dieta eliminacyjna to każda dieta, która ogranicza cię od jedzenia pewnych pokarmów lub grup żywności. Chociaż diety eliminacyjne są tradycyjnie stosowane do diagnozowania i leczenia nietolerancji pokarmowych, ich popularność wzrosła do tego stopnia, że są powszechnie stosowane do innych celów.

Być może słyszałeś od przyjaciół, kolegów lub specjalistów, że wypróbowali jedną z tych diet i zauważyli niesamowite korzyści. Jednak diety eliminacyjne nie są uniwersalne.

Ważne jest, aby rozważyć cel diety eliminacyjnej i rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko przed podjęciem decyzji, czy jest ona dla Ciebie odpowiednia.

Cel diety eliminacyjnej

Diety eliminacyjne są złotym standardem w identyfikacji nietolerancji i wrażliwości pokarmowych, a także mogą pomóc w wykryciu alergii pokarmowych1. Wycinając podejrzane „pokarmy wyzwalające” lub pokarmy, które wywołują objawy, można sprawdzić, czy objawy rzeczywiście ustępują po usunięciu tych pokarmów.

Oprócz zastosowań diagnostycznych, diety eliminacyjne mogą być stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń, w tym alergii lub nietolerancji, eozynofilowego zapalenia przełyku2, celiakii3, niektórych chorób skóry4, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Crohna5, zespołu jelita drażliwego (IBS)6 oraz padaczki7.

Po postawieniu diagnozy, stosowanie diety eliminacyjnej w celu uniknięcia pokarmów powodujących lub nasilających objawy może pomóc w leczeniu choroby.

Diety eliminacyjne mogą być również stosowane z powodów etycznych, kulturowych lub religijnych. Na przykład, zarówno islamskie, jak i żydowskie przepisy dietetyczne zabraniają spożywania wieprzowiny. Innym przykładem jest to, że wiele osób ogranicza swoje wybory żywieniowe, aby ograniczyć produkty zwierzęce, nie dlatego, że mają nietolerancję na te pokarmy, ale dlatego, że uważają, że jest to wybór etycznie odpowiedzialny.

Podobnie jak diagnozy medyczne, są to całkowicie uzasadnione powody stosowania diet eliminacyjnych.