Biznes Pschologia

Dzień zdrowia psychicznego

Oto jak skorzystać z dni zdrowia psychicznego.

Dobre samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne.

Pracownicy rzadziej pozostają w domu, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, niż o zdrowie fizyczne.

Pracodawcy mogą pomóc w poprawie samopoczucia pracowników, tworząc politykę zdrowia psychicznego.

Ten artykuł jest dla właścicieli firm lub pracowników szukających lepszego zrozumienia znaczenia dni zdrowia psychicznego.

Wielu pracowników boi się odwołać z pracy, gdy czują się emocjonalnie chorzy. Zazwyczaj nie jest to wina firmy, ale raczej osobista walka; czasami pracownicy uważają, że powinni się przeforsować lub zdystansować. Istnieje jednak cienka granica między „poddaniem się” a dbaniem o siebie. Właściciele firm powinni zachęcać pracowników do dbania o swoje zdrowie psychiczne tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Jednym ze sposobów na to jest przyznawanie dni zdrowia psychicznego.

Czym są dni zdrowia psychicznego?

Dni zdrowia psychicznego to dni chorobowe poświęcone zdrowiu psychicznemu. Można je wykorzystać na różne sprawy związane ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem. Niezależnie od tego, czy bierzesz dzień wolny z powodu ataku paniki, depresji, wyczerpania montażowego lub wypalenia zawodowego, dni zdrowia psychicznego mogą mieć pozytywny wpływ osobisty i zawodowy.

„Samoopieka jest kluczowa dla twojego sukcesu – nie tylko w pracy, ale w życiu”, powiedział Vicki Salemi, ekspert ds. Kariery w Monster. „Jeśli nie śpisz dobrze, czujesz się przygnębiony, smutny, samotny, przytłoczony … jest to całkowicie dopuszczalne – i w rzeczywistości powinno być zachęcane – do wzięcia dni zdrowia psychicznego, aby zadbać o siebie”.

Zdrowie psychiczne powinno być traktowane z taką samą wagą jak zdrowie fizyczne, powiedział Salemi. Jeśli wołałbyś o gorączkę, dlaczego nie o atak paniki? Warunki zdrowia psychicznego są chorobami przewlekłymi, a pracownicy nie powinni bać się poświęcić czas, którego potrzebują, aby zająć się i leczyć wszelkie objawy, które się pojawiają.

Jak należy spędzić dzień zdrowia psychicznego?

Pracownicy zmagający się ze swoim zdrowiem psychicznym mogą zastosować poniższe wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać dzień zdrowia psychicznego. Strategie te są również korzystne dla właścicieli firm potrzebujących własnych dni zdrowia psychicznego.

1. Uznaj swoje myśli i emocje.

Jeśli masz trudny czas, twój umysł może krzyczeć na ciebie. Lub, jeśli masz szczęście, będzie po prostu szeptać do ucha przez cały dzień, mówiąc ci, że twoje emocje i reakcje są nieważne. Pozwól tym myślom istnieć. Nie zapraszaj ich aktywnie, ale nie wykopuj ich też, powiedział Salemi.

„Wspólnym powodem, dla którego wielu odmawia wzięcia dni zdrowia psychicznego, jest to, że czują się winni, zawstydzeni, słabi i milion innych przytłaczających emocji”, powiedziała. „Ich myśli przekonują ich, że poddają się, grają ofiarę, są dramatyczne, kiedy naprawdę, to jest całkiem przeciwnie”.

Biorąc dzień zdrowia psychicznego, wybierasz, aby pomóc sobie w poprawieniu się. Jeśli obudziłeś się z migreną, czy zmusiłbyś się do podążania za zwykłą rutyną swojego dnia? Szanse są takie, że uznałbyś ból, wezwałbyś chorobę i zrobiłbyś wszystko, co trzeba, aby poczuć się lepiej. Nie inaczej powinno być w tym przypadku.

2. Daj sobie to, czego potrzebujesz.

Przyznanie, że zmagasz się z problemem jest kluczowe. Po przyznaniu się do tej walki, bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem i rób tylko to, co uważasz, że złagodzi twoje emocjonalne napięcie.

Zapytaj siebie, co sprawi, że poczujesz się lepiej w tej chwili. Odpoczynek? Dobra książka? Zakupy? Lunch z siostrą lub starym przyjacielem? Cokolwiek to może być, skup się na tym, czego potrzebujesz i jak możesz wypełnić tę pustkę w zdrowy sposób.

„Jeśli robisz to, czego potrzebujesz, aby zadbać o siebie w sposób, który ma największe znaczenie, to jest to, jak twój dzień zdrowia psychicznego powinien być spędzony”, powiedział Salemi. „Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi na to, co robisz z czasem. Chodzi o to, że bierzesz jeden i ładujesz swoje baterie”.

3. Nie przejmuj się oceną.

Możesz obawiać się tego, co myślą twoi koledzy lub menedżerowie. Czy uważają, że obijasz się przy projekcie? Czy myślą, że użyłeś swojego dnia zdrowia psychicznego jako wymówki do pominięcia pracy?

Ich opinie są w dużej mierze nieistotne. Nikt nie może w pełni zrozumieć, z czym masz do czynienia, oprócz ciebie. Bądź gotów to zaakceptować i bądź gotów zaakceptować siebie. „Normalność” nie jest uniwersalna; jest unikalna dla każdej jednostki.

Dodatkowo, nie musisz nawet etykietować swojego dnia wolnego. Jeśli nie czujesz się komfortowo nazywając go tym, czym jest, powiedz swojemu pracodawcy, że jesteś pod wpływem pogody (bo jesteś!), i traktuj swój dzień wolny jak typowy dzień chorobowy.

Dni zdrowia psychicznego sprzyjają ogólnemu zdrowiu i samopoczuciu, poprawiając równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Korzystanie z nich pomoże zarówno tobie, jak i twojej firmie w dłuższej perspektywie, więc nie pozwól nikomu (w tym sobie) przekonać cię, że dokonujesz złego wyboru, powiedział Salemi.

„Jeśli niechętnie bierzesz dzień zdrowia psychicznego, po prostu wiedz, że jest bardzo mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziesz żałować, że go wziąłeś”, powiedziała. „Idź na to i zdaj sobie sprawę, że twój pracodawca również zbiera korzyści, gdy wracasz do pracy, czując się bardziej clearheaded, mniej zestresowany i bardziej odświeżony”.