Medycyna Nauka Trening

Hormony

Hormony

Leptyna

Leptyna pochodzi z komórek tłuszczowych w Twoim organizmie. Jej zadaniem jest komunikowanie się z mózgiem, kiedy apetyt zostaje zaspokojony. Jeśli ta wiadomość nie może być przeniesiona, będziesz nadal czuć się głodny, nawet po jedzeniu, ponieważ twój mózg nie zrozumie, że jesteś pełny i ponownie pobudzony.

Wraz ze ścisłym harmonogramem treningów, włącz do swojej codziennej diety pokarmy o działaniu przeciwzapalnym. Kładź się do łóżka o wczesnej godzinie i upewnij się, że otrzymujesz co najmniej siedem godzin snu dziennie. Jeśli nie otrzymasz odpowiedniego odpoczynku, Twój organizm nie będzie w stanie wyprodukować wymaganych ilości Leptyny.

Ghrelin

Przeciwieństwo Leptyny, twój żołądek uwalnia Ghrelinę, kiedy potrzebujesz jeść. Dlatego jest ona również nazywana „hormonem głodu”. Poziom Ghreliny w Twoim organizmie spada za każdym razem, gdy jesz. Jeśli tak się nie stanie, nie będziesz w stanie stwierdzić, kiedy masz już dość. W związku z tym jesz więcej, a to może spowodować przyrost masy ciała. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby zapewnić sobie stabilny poziom Ghreliny jest zaprzestanie spożywania napojów gazowanych, które są pełne cukru. Trzymaj się zdrowej diety, która składa się głównie z białek, a nie węglowodanów.

Kortyzol

Jeden z popularnych hormonów, które powodują przyrost masy ciała. Nazwany „hormonem stresu”; twoje nadnercza produkują kortyzol w sytuacjach stresowych. Jeśli często jesteś pod wpływem stresu, ilość Kortyzolu w Twoim organizmie wzrośnie i będziesz miał tendencję do jedzenia więcej, a w konsekwencji zobaczysz przyrost wagi. Badania dowiodły, że osoby, które mają tendencję do przybierania na wadze w okolicach połowy ciała, wytwarzają wyższe niż przeciętne ilości kortyzolu, gdy są zestresowane.

Zrównoważona dieta z przyzwoitą ilością węglowodanów jest niezbędna do utraty wagi. Praktykowanie jogi, medytacja, lub podjęcie jakiejkolwiek innej działalności, która pomaga czuć się spokojniej, może również pomóc w zmniejszeniu poziomu kortyzolu.

Przeczytaj również 5 potężnych naturalnych antybiotyków, które zwiększą twoją odporność

Estrogen

Bardzo ważny hormon dla kobiet, Estrogen kontroluje pojawienie się żeńskich wtórnych cech płciowych. Hormony estrogenowe regulują menstruację i reprodukcję. Jeśli ilość estrogenu w organizmie zmniejszy się, zauważysz przyrost wagi i zmierzysz się z innymi problemami hormonalnymi. Może to doprowadzić do tego, że organizm nie będzie efektywnie wykorzystywał skrobi i cukru we krwi, co spowoduje zatrzymanie większej ilości tłuszczu.

Kontrolowanie poziomu estrogenów jest szczególnie ważne dla kobiet w czasie ciąży. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera dużo włóknistych pokarmów i ćwicz regularnie.