Lekarze będą przepisywać muzykoterapię na depresję
Częstość występowania depresji rośnie na całym świecie skokowo. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie na depresję cierpi ponad 264 miliony ludzi w każdym wieku.
Osoby z tym najczęstszym zaburzeniem zdrowia psychicznego czują się smutne, zmęczone, brakuje im zainteresowania lub przyjemności, mają niską samoocenę, słaby wzorzec snu lub tracą apetyt i słabą koncentrację. Depresja może wkrótce stać się wiodącą przyczyną niepełnosprawności.
Badacze i naukowcy twierdzą, że muzykoterapia pomaga złagodzić niepokój i poprawić funkcjonowanie u osób z depresją.
Muzykoterapia oparta na dowodach naukowych dla zdrowia psychicznego
Jaakko Erkkilä wraz z dwoma innymi badaczami porównał różnice w wynikach, gdy pacjenci z depresją mieli zapewnioną tylko standardową opiekę i muzykoterapię.
Wyniki zostały opublikowane online przez Cambridge University Press. Osoby, które otrzymały muzykoterapię plus standardową opiekę wykazały znaczącą poprawę w zakresie objawów depresji niż osoby otrzymujące tylko standardową opiekę.
Badanie opublikowane w Journal of the Arts in Psychotherapy badało doświadczenia osób z długotrwałą depresją uczestniczących w grupowej muzykoterapii. W rozmowach prowadzonych przez muzykoterapeutę, psychologa i badacza uczestnicy opisywali, że muzyka i pisanie piosenek w grupie sprawiały, że czuli się bezpieczni i szczęśliwi.
Muzyka motywowała ich do przyłączenia się do twórczych grup społecznych. Tworzenie nowych tekstów piosenek pomogło im cieszyć się i wyrażać w słowach swoje trudne uczucia.
W innym badaniu opublikowanym w Journal of Anesthesiology Research and Practice badano wpływ słuchania muzyki przed i po operacjach ginekologicznych.
Muzyka była dostosowana do potrzeb pacjentek. Badacz dał każdej uczestniczce, urządzenia Apple iPod Touch™ oraz słuchawki z redukcją szumów. Urządzenie zawierało playlistę wybranych gatunków muzycznych.
Jak wynika z ankiet satysfakcji pacjentów i testów analitycznych, pacjenci w obu grupach (przed i po operacji) byli zadowoleni ze słuchania muzyki. Wyniki wykazały niższy poziom lęku i depresji u pacjentów.
Istnieje kilka innych badań wspierających muzykoterapię w przypadku depresji. American Music Therapy Association (AMTA) wymienia artykuły badawcze na swojej stronie poświęconej zdrowiu psychicznemu. Wyniki tych badań dotyczą różnych krajów, środowisk, rodzajów pacjentów i rodzajów muzykoterapii.
Podsumowując te wyniki, korzyści z muzyki jako terapii dla depresji są następujące
Zmniejszenie niepokoju i stresu
Niższe napięcie mięśniowe
Poprawa samooceny
Wzrost motywacji
Poprawa relacji interpersonalnych
Poczucie bezpieczeństwa i szczęścia
Skuteczne i bezpieczne uwolnienie emocji
Po serii eksperymentów naukowcy są pewni, że muzyka działa jak potężny balsam na przygnębiony umysł.