Historia

Vasco da Gama

Portugalski szlachcic Vasco da Gama (1460-1524) wypłynął z Lizbony w 1497 roku z misją dotarcia do Indii i otwarcia drogi morskiej z Europy na Wschód. Po opłynięciu zachodniego wybrzeża Afryki i okrążeniu Przylądka Dobrej Nadziei, jego ekspedycja miała liczne przystanki w Afryce, zanim w maju 1498 roku dotarła do punktu handlowego w Calicut w Indiach. Da Gama został powitany w Portugalii jak bohater i wysłany na drugą wyprawę do Indii w 1502 roku, podczas której brutalnie starł się z muzułmańskimi kupcami z tego regionu. Dwie dekady później da Gama ponownie wrócił do Indii, tym razem jako wicekról Portugalii; zmarł tam na skutek choroby pod koniec 1524 roku.

Wczesne życie Vasco da Gamy i pierwsza podróż do Indii

Urodzony około 1460 roku Vasco da Gama był synem drobnego szlachcica, który dowodził twierdzą w Sines, położoną na wybrzeżu prowincji Alentejo w południowo-zachodniej Portugalii. Niewiele wiadomo o jego wczesnym życiu, ale w 1492 r. król Jan II wysłał da Gamę do portowego miasta Setubal (na południe od Lizbony) i do regionu Algarve, by przejął francuskie statki w odwecie za francuskie ataki na portugalskie interesy żeglugowe.

W 1497 r. następca Jana, król Manuel I (koronowany w 1495 r.), wybrał da Gamę, by poprowadził portugalską flotę do Indii w poszukiwaniu morskiej drogi z Europy Zachodniej na Wschód. W tym czasie muzułmanie, dzięki swojemu położeniu geograficznemu, posiadali monopol na handel z Indiami i innymi narodami Wschodu. Da Gama wypłynął z Lizbony w lipcu tego roku wraz z czterema statkami, podróżując na południe wzdłuż wybrzeża Afryki, a następnie skręcając daleko w kierunku południowego Atlantyku, aby uniknąć niekorzystnych prądów. W końcu pod koniec listopada flota okrążyła Przylądek Dobrej Nadziei na południowym krańcu Afryki i wyruszyła na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki, zatrzymując się w dzisiejszym Mozambiku, Mombasie i Malindi (oba miejsca znajdują się obecnie w Kenii). Z pomocą lokalnego nawigatora da Gama zdołał przepłynąć Ocean Indyjski i dotrzeć do wybrzeży Indii w Calicut (obecnie Kozhikode) w maju 1498 roku.

Stosunki z miejscową ludnością i rywalizującymi handlowcami

Chociaż miejscowa hinduska ludność Calicut początkowo z zadowoleniem przyjęła przybycie portugalskich żeglarzy (którzy pomylili ich z chrześcijanami), napięcie szybko wzrosło po tym, jak da Gama zaoferował swojemu władcy kolekcję stosunkowo tanich towarów jako prezent na przybycie. Ten konflikt, wraz z wrogością ze strony muzułmańskich handlarzy, doprowadził do tego, że da Gama opuścił kraj bez zawarcia traktatu i wrócił do Portugalii. Znacznie większa flota, dowodzona przez Pedro Alvaresa Cabrala, została wysłana, by wykorzystać odkrycia da Gamy i zabezpieczyć punkt handlowy w Calicut.