Turystyka

Wybrzeze Opalowe

Od dawna jestem fanem tej nadmorskiej części północnej Francji, częściowo dlatego, że nigdy nie ma zbyt wielu turystów, ponieważ zawsze się spieszą. Kuchnia jest zawsze niezawodna, szczególnie na poziomie bistro, a śmierdzący ser Marouilles jest jednym z moich ulubionych.

Côte d’Opale lub Wybrzeże Opalowe rozciąga się na zachód od Calais wzdłuż kanału La Manche, a swoją nazwę zawdzięcza grze szarości i błękitu, pomiędzy niebem a morzem. To będzie mój stały widok przez następne dwa dni, z białymi klifami Dover w oddali.

Dzień 1: Calais do Wissant 21,5 km, 5 godzin

Przyjeżdżam do Calais przez Eurostar w jasne słoneczne popołudnie. Pogoda jest dobra, a ja udaję się na plażę i jestem zaskoczony, że jest prawie pusta, tylko kilku spacerowiczów z psami. Mogę zrobić tylko białe klify Dover, jak promy samochodowe ply ich sposób do i z.

Pływ jest na zewnątrz, więc robię mój sposób wzdłuż plaży, na twardym piasku, przechodząc liczne wody break. Zrujnowane pozostałości bunkrów i dział z czasów II wojny światowej przypominają, że była to kiedyś część hitlerowskiego Wału Atlantyckiego, zbudowanego w celu zapobieżenia inwazji aliantów.

Po godzinie docieram do dużego masztu radarowego Sangatte i opuszczam plażę, aby przejść po wyasfaltowanej ścieżce na szczycie nowo wyremontowanego muru morskiego.

Teraz jest już wielu ludzi cieszących się porannym słońcem, ale wkrótce wracam do siebie i ruszam w górę, w kierunku wsi.

Moim celem jest Cap Blanc-Nez, najwyższy punkt w okolicy, choć tylko marne 120 m wysokości. Jest on oznaczony szarym obeliskiem, zbudowanym w 1922 roku jako pomnik dla eskadry z Calais z pierwszej wojny światowej, która patrolowała kanał La Manche.