Turystyka

Wyspa Mljet

Park Narodowy Wyspy Mljet jest domem dla dwóch najbardziej unikalnych na świecie słonowodnych jezior: Veliko i Malo Jezero. Zjedz lunch z homara opalanego drewnem w Barba Ive, śródziemnomorskiej restauracji popularnej ze świeżych owoców morza i kawiarni, która jest idealnym miejscem na postój.

Zacznij swoją podróż od XII-wiecznego klasztoru benedyktyńskiego znajdującego się w granicach parku, a następnie jedź rowerem przez zielone sady Pomeny i Polače. Miłośnicy pieszych wędrówek nie będą chcieli przegapić dwumilowej wspinaczki na Velji Grad, ani możliwości przepłynięcia kajakiem przez Zatokę Soline. Zatrzymajcie się Państwo w pobliskim Hotelu Odisej Mljet, aby poczuć się jak na wyspie i móc w spokoju zwiedzać wioskę rybacką Sobra.

Usiądź na ladzie Konoby w Splicie

Witamy w świecie wolno pijących „Konob”, co oznacza piwnicę lub podrum, gdzie produkuje się i przechowuje wino. Te tawerny są zakorzenione w historii Dalmacji i należą do nielicznych miejsc, w których sommelierzy lubią trzymać się na uboczu.

W prywatnych piwnicach, takich jak Konoba Matejuska, chorwaccy kelnerzy oferują degustacje z kilku butelek przed dobraniem ich w pary z Twoim menu. Ale co najważniejsze, zabiorą Cię przez historię każdej etykiety jako zwyczaj Konoba tradycji. Dziś w tych piwnicach przechowywane są jedne z najlepszych butelek w kraju.

Posiłek w Pelegrini jest jak wystawa sztuki: jest tu sztuka, estetyka, żywy wystrój i półmiski epikurejskiej rozkoszy. Zainspirowany przez Wenecjan, Imperium Osmańskie i kuchnię francuską, szef kuchni Rudolf Štefan stworzył menu degustacyjne, które jest bogate, smaczne i często zaskakujące – na przykład serwując ślimaki morskie lub jeżowce.

Do najlepszych dań w czterodaniowym menu należą małże z sorbetem cytrynowym i brzoskwiniami. Istnieje również obszerna lista win, która obejmuje chorwackie roczniki, takie jak Bura i Jugo – dostosowane parowanie do menu degustacyjnego zaczyna się od 290 GBP.

Odkryj Morze Adriatyckie płynąc kajakiem na Riwierę Makarską

Każdy zakątek chorwackiego wybrzeża Makarska Riviera, na wybrzeżu Adriatyku, jest achająco malowniczy. Ale to właśnie idylliczne plaże przyciągają tu podróżnych – połyskujący biały piasek, obramowany dramatycznym pasmem górskim Biokovo i turkusowymi wodami.

Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie tego obszaru jest spływ kajakowy. Wybierz się do miejscowości Brela i wypożycz kajak, aby zwiedzić plażę Podrače otoczoną gajami oliwnymi i szeregiem ładnych kawiarenek.